A változó világgazdaság. Útkeresések, hosszú távú trendek a válság után(?) címmel 2013. március 6-án, szerdán 17 órától kerül megrendezésre a Budapesti Gazdasági Főiskola Lotz termében (Budapest V. kerület, Markó u. 29–31.) a BGF és a Magyar Közgazdasági Társaság Nemzetközi Gazdaság Szakosztálya közös programja. Az előadó: Novák Tamás, tudományos igazgató-helyettes, MTA KRTK Világgazdasági Intézet. Az előadás háttéranyaga (amely egy nagyobb kutatás részösszefoglalója) ide kattintva letölthető.
Az MTA KRTK Világgazdasági Intézet évenként egyszer átfogó világgazdasági elemzést készít 2012-től kezdődően. Ezzel az értékeléssel mutatjuk be a világgazdaság legfontosabb hosszú, közép, és rövid távú folyamatait, különösen kiemelve azokat a trendeket, amelyek a nemzetközi gazdaság átalakulásának legfontosabb irányait kijelölik. Nem hagyományos konjunktúraelemzésről van szó, hanem azoknak a nemzetközi hatásoknak az átfogó elemzéséről, amelyek a magyar gazdaság nemzetközi illeszkedése szempontjából meghatározóak. Az elemzés aktualitását és fontosságát az adja, hogy a világgazdasági válság nem ért véget, sőt hatásai egyre több területen érezhetőek, s átmeneti megnyugvás után újra és újra, sokszor váratlan területeken fejti ki negatív hatását. Ilyen értelemben ezek az elemzések a Világgazdasági Kutatóintézet 2009-es nagy válságkutatásának a folytatását jelentik, s a hatások, következmények folyamatos nyomon követésének eszköze. Ez azért is nagyon fontos, mivel jelenleg sincs egységes megítélése a válság következményeinek, s az egyes közgazdasági iskolák receptjei nem egyértelműek, zavart mutatnak.
Kutatóközösségünk a nemzetközi gazdasági folyamatok, régiók elemzésében szerzett több évtizedes tapasztalatai alapján igyekezett kiválasztani azokat a meghatározó kérdéseket, amelyek Magyarország számára kijelölik a nemzetközi mozgástér kereteit, illetve rávilágítanak azokra a hatásokra, amelyek nem állíthatóak meg az országok határainál, s elkerülhetetlenül befolyásolják az egyes gazdaságok fejlődési, vagy éppen felzárkózási lehetőségeit. A globalizáció következtében naivitás azt hinni, hogy Magyarországra „nem gyűrűznek” be akár tőlünk földrajzilag távol lévő események. Erről mintha még ma is sokan megfeledkeznének. Nem az elzárkózás tehát a sikeres országok útja, hanem mindazon trendek időben történő felismerése, amelyek előbb vagy utóbb, közvetlenül vagy közvetett csatornákon, de befolyásolják életünket.
Az intézet kutatásainak célja, hogy hiányt pótoljon: az interneten szabadon hozzáférhető pl. az IMF World Economic Outlook évente kétszer megjelenő kiadványa, vagy az OECD, esetleg a Világbank által kiadott jelentések, de ezek sajnálatos módon alig épülnek be a hazai gazdaságpolitikai elemzésekbe vagy a döntéshozatal folyamatába, a kevésbé aktív potenciális érdeklődők pedig nem olvassák ezeket. Ez nem meglepő, hiszen a nemzetközi szervezetek nem a magyar gazdaság szemszögéből értékelik a nemzetközi trendeket, amely megközelítés pedig mind a nemzetközi gazdasági folyamatok megértésének, mind pedig a hazai gazdaságpolitikai keretek kialakításának az előfeltétele.
A mellékelt anyag a nemzetközi gazdasági folyamatokat a magyar gazdaság fejlődése szempontjából értékelő, összefoglaló munka egy része. Különösen azokat a területeket tárja fel, amelyek átalakulóban vannak, s alkalmazkodásra késztetik a hazai gazdaságpolitikai döntéshozatalt és a gazdasági szereplőket. Az összefoglaló elemzés alapját az MTA KRTK Világgazdasági Intézet saját kutatásában megvalósult háromkötetes A változó világgazdaság. Útkeresések, tapasztalatok, kihívások című kiadvány adja. Az első kötet a globális kérdésekből és folyamatokból válogat. A második kötet az Európán kívüli térségek fejlődését vizsgálja, hangsúlyt fektetve arra, hogy mind a fejlett világ, mint pedig a gyorsan felzárkózó országok reprezentatív köréről nyújtson áttekintést. A harmadik kötet az Európai Unió néhány országát vizsgálja, elsősorban a válságkezelés sikerességét vagy sikertelenségét középpontba állítva.
A kutatás háttértanulmányai megtalálhatóak a www.vki.hu weblapon, kapcsolódó anyagok pedig a www.vilaggazdasagi.blog.hu oldalon, illetve a Facebookon érhetőek el.