Spanyolország ma a második legfertőzöttebb ország a koronavírustól Európában, 127 ország tiltja, vagy korlátozza innen a beutazást. A spanyol egészségügyi rendszer összeomlóban, 50 ezer ápolót kell sürgősen toborozni. Egy friss felmérés szerint a lakosság 25,5%-a távmunkában, 49,9%-a pedig egyáltalán nem dolgozik, s a spanyolok fele tart attól, hogy elveszti állását. Nézzük, hogyan jutott idáig az ország, és mit tett a kormány a károk enyhítésére.
Az első regisztrált koronavírusos eset egy német turista volt január 31-én La Gomerán (Kanári-szigetek). A második egy brit turista volt február 9-én Palma de Mallorca városában. Az első haláleset (egy 69 éves férfi) pedig február 19-én történt Valenciában (de ezt csak március 3-án derült ki post mortem boncolás után). Március 19-én 18077 ismert fertőzött volt Spanyolországban és 831 haláleset történt. A leginkább érintett terület Madrid és Katalónia (lásd ábrák). Időközben számos ismert személy, politikus, és a miniszterelnök felesége is fertőzött lett.
Forrás:https://elpais.com/sociedad/2020/03/16/actualidad/1584379038_891570.html
A járvány előrehaladásával az intézkedések egyre szigorodtak. Először a rendezvényeket, sporteseményeket mondták le, majd bezárták az iskolákat Madridban és Baszkföldön és megtiltották a beutazást Olaszországból (március 9-10.). Március 13-án bezártak a bárok, éttermek, üzletek, csak a szupermarketek és patikák maradhattak nyitva, és szükségállapotot hirdettek ki, ami lehetőséget ad a kormánynak rendkívül intézkedések bevezetésére (szabad mozgás korlátozása, városok, régiók lezárása). Az alkotmány szerint ezt 15 napig lehet fenntartani, majd parlamenti hozzájárulással meghosszabbítani.
Forrás: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/spain/
A spanyol kormány először 18, majd 200 milliárd eurós mentőcsomaggal(ez a GDP kb 20%-a) enyhíti a gazdasági, társadalmi károkat. A spanyol demokrácia történetében eddigi legnagyobb segélyprogramból 117 milliárd eurót az állam, 3 milliárdot pedig a magánszféra finanszíroz. A március 17-én bejelentett intézkedések a családok, munkavállalók, vállalkozások megsegítésére és a kutatás finanszírozására irányulnak. 600 millió eurót szánnak a legsérülékenyebb családok, emberek (idősek, segítségre szorulók) megsegítésére, a víz, áram, telekommunikáció biztosítására, s életbe lép jelzáloghitel visszafizetési moratórium is (1-3 hónapos). A munkavállalókat távmunkára ösztönzik, és az időlegesen elbocsátottak is teljes munkanélküli segélyt kapnak. Az időleges elbocsátás így könnyebb a cégeknek, s rugalmasságot tesz lehetővé (szemben a 2008-as válságban véglegesen elbocsátott tömegekkel). Ugyanakkor határozottan felhívták a vállalatok figyelmét, hogy felelősséggel éljenek ezzel az eszközzel. A bajba jutott vállalkozások számára 100 milliárd eurót különítettek el, (TB járulék befizetési könnyítések, hitelgarancia, exporthitel). Módosították a külföldi befektetésekről szóló rendelkezést, hogy megakadályozzák a stratégiai cégek felvásárlását EU-n kívüli országokból. 30 millió eurót pedig a koronavírus elleni vakcina kutatására szánnak.
A kormányzati intézkedések üzenete, hogy az állam senkit nem hagy magára. A mentőcsomag hatékonysága és finanszírozhatósága attól függ, mennyire sokáig tart a járvány. Bár ígéretes az Európai Központi Bank segítsége, egy hosszan tartó válság esetén Spanyolország eladósodása jelentősen nőhet.
Éltető Andrea