Az Európai Bizottság 2017. március 1-jén közzétette a Fehér könyv Európa jövőjéről – a 27 tagú EU útja 2025-ig? gondolatok és forgatókönyvek című vitairatot (erről lásd az alábbi írást).
Ebben az alábbi öt lehetséges szcenárió került megnevezésre a jövőbeli 27 tagú Európai Uniónak:
- „Megy minden tovább”, azaz az Unió folytatja reformprogramjának végrehajtását;
- „Csakis az egységes piac”, azaz az Unió valamennyi szakpolitikai területen kevesebbet tesz együtt;
- „Aki többet akar, többet tesz”, azaz az Unió lehetővé teszi tagállamok csoportjainak, hogy bizonyos területeken többet tegyenek;
- „Kevesebbet hatékonyabban”, azaz az Unió bizonyos területeken kevesebbet tesz;
- „Sokkal többet együtt forgatókönyv”, azaz a 27 tagú Európai Unió úgy dönt, hogy valamennyi szakpolitikai területen többet tesz együtt.
A Fehér könyv végén található melléklet a 2019-ben esedékes európai parlamenti választásokig vázolt fel egy részletes ütemtervet, amelyhez feszesen tartja magát a Bizottság. 2017. április 26-én jelent meg Marianne Thyssen a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért, valamint a munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős biztos és Valdis Dombrovskis, a pénzügyi stabilitásért, a pénzügyi szolgáltatásokért és a tőkepiaci unióért felelős biztos által Az EU szociális dimenziójáról című vitadokumentum, amelyben Európa szociális jövője szempontjából az alábbi három lehetőséget mutatják be:
- csak a szabad mozgásra korlátozódik a szociális dimenzió;
- azok számára, akik többet szeretnének tenni a szociális területen ez lehetségessé válik;
- a 27 tagú EU együtt mélyíti el a szociális dimenziót.
2017. május 10-én Frans Timmermans, a minőségi jogalkotásért, az intézményközi kapcsolatokért, a jogállamiságért és az Alapjogi Chartáért felelős első alelnök és Jyrki Katainen, a munkahelyteremtésért, a növekedésért, a beruházásokért és a versenyképességért felelős alelnök jelentette meg A globalizáció előnyünkre fordításáról című vitairatot. A szerzők szerint a sikerhez az EU és tagállamainak együttes erőfeszítésére van szükség, mivel a kulcsfontosságú szakpolitikai eszközök legtöbbje a nemzeti kormányok kezében van. Az Európai Uniónak világpiaci vezető szerepet betöltő vállalatokat felvonultató innovatív és versenyképes gazdaságnak kell lennie.
2017. május 31-én Valdis Dombrovskis és Pierre Moscovici, a gazdasági és pénzügyekért, valamint az adó- és vámügyért felelős biztos közölte A Gazdasági és Monetáris Unió elmélyítéséről című vitairatot. A Gazdasági és Monetáris Unió a szerzők szerint három területen nem teljesít megfelelően:
- Nem képes kellően visszafordítani azon szociális és gazdasági eltéréseket, amelyek a válság következtében alakultak ki az euróövezet tagországai között és azokon belül;
- Ezen centrifugális erők komoly politikai árat követelnek;
- GMU erősebb ugyan, de még nem vált teljesen ellenállóképessé a sokkhatásokkal szemben.
Ez a vitairat többször hivatkozik a 2015. június 22-én Juncker elnök által Az európai gazdasági és monetáris unió megvalósítása címen megjelent jelentésre, amely a köztudatban 5 elnök jelentése néven került be, mivel közreműködött az elkészítésében Mario Draghi, az Európai Központi Bank-, Donald Tusk, az Európai Tanács-, Martin Schulz, az Európai Parlament- és Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke is. Visszatérve a május végén publikált vitairatra, ebben került bemutatásra a GMU 2025-ig történő elmélyítésének és kiteljesítésének lehetséges módjai, továbbá konkrét lépéseket definiáltak, amelyek még a 2019-i európai parlamenti választásokig megvalósíthatók.
2017. június 7-én Federica Mogherini alelnök, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és Jyrki Katainen vezette elő Az Európai védelem jövőjéről című vitaanyagot, amelyben három különböző forgatókönyv keretében mutatja be a biztonsági és védelmi unió felé való elmozdulás lehetőségeit. Ezek az alábbiak:
- „Biztonsági és védelmi együttműködés”, amely forgatókönyv szerint az EU 27 tagállama a korábbiakhoz képest gyakrabban működik együtt a biztonság és védelem területén.
- „Megosztott biztonság és védelem”;
- „Közös védelem és biztonság”, amely forgatókönyvben a tagállamok tovább mélyítik az együttműködést és az integrációt a közös védelem és biztonság irányába.
2017. június 27-én Corina Crețu a regionális politikáért felelős biztos és Günther H. Oettinger a költségvetésért és az emberi erőforrásokért felelős biztos tette közzé Az Európai Unió pénzügyeinek jövőjéről című vitaanyagot. A szerzők szerint az uniós pénzügyeket a jövőben a gazdasági erő, a fenntarthatóság, a szolidaritás és a biztonság mentén kell alakítani, egy megfelelően kialakított, kifejezetten a kitűzött prioritások előmozdítására összpontosító költségvetés képes érdemi változást hozni az emberek életében, és elősegíteni az EU hozzáadott értékébe vetett bizalom helyreállítását.
Összefoglalva, a Fehér könyv öt lehetséges forgatókönyvének kérdését a mai napig öt szakpolitikai dokumentum járta körül. A vitairatok rövid bemutatása után kijelenthető, hogy kezd megjelenni a horizonton a megújuló és megújított Európai Unió körvonala.
Kerényi Ádám