Az Amerikai Egyesült Államokban 2013 októberén ismét középpontba került az államadósság magas szintje, amely akkor elérte a GDP 100 százalékát. A kérdéskör a megszavazott költségvetés illetve az adósságplafon 2015. március 15-ig történő felfüggesztése után ugyan lekerült a napirendről, de ez nem jelenti, hogy a probléma megoldódott volna. Az Amerikai Egyesült Államok gazdasága egyelőre jól teljesít, de a világ legnagyobb gazdaságának számolnia kell annak hatásaival, hogy az ország a legnagyobb hitelező államból mára a világ legnagyobb adósává vált.
Az Amerikai Egyesült Államok államadósságának alakulását jelentősen befolyásolták az amerikai belpolitikai viszonyok. Az 1945 és 2013 közötti időszak alatt a republikánus kormányok hivatali ideje alatt többször növekedett nagyobb mértékben az államadósság összege illetve GDP-hez viszonyított aránya, mint a demokrata kormányok idején. Ebből azonban nem szabad azt a következtetést levonni, hogy a republikánusok fedezet nélkül terhelték volna az amerikai költségvetést. A belpolitikai viszonyok a Kongresszus összetételén keresztül is befolyással vannak az államadósságra, illetve az alkalmazandó gazdaságpolitikára A hitelből finanszírozott fellendülés a New Deal idején meghozta az eredményét, és a gazdaság gyors növekedéséből fakadóan akkoriban képesek voltak finanszírozni az államadósságot. Jelenleg a gazdasági feltételek nem teszik lehetővé, hogy csak a keynes-i elvek alkalmazásával kezelni tudják a válságot és az államadósság kérdését.
Az USA államadósságának összege 2003 és 2013 között átlagosan évente 9 százalékkal növekedett, míg az ország GDP-je ugyanezen időszak alatt átlagosan évente 4 százalékkal. Az amerikai államdósság mértéke még fenntartható és nem okoz gondot a jelenlegi mértékű gazdasági növekedés mellett. Idővel azonban az amerikai gazdaság kiszolgáltatottá válhat hitelezői felé, és ez károkat okozhat nemcsak az USA-ban, hanem a világ más országaiban – beleértve a hitelező országokat – is. Az elkövetkező évek eseményeit nehéz megjósolni, 2014-től a demokrata elnök mozgásterét befolyásolhatja a republikánus többségű Kongresszus, az orosz-ukrán konfliktus vagy az ISIS további erősödése, térnyerése is.
A múltbeli gazdasági folyamatok vizsgálatával lehetőség nyílik a tendenciák, illetve az ebből következő megoldási lehetőségek felismerésére. Vajon a történelem folyamán volt-e hasonló mértékű GDP-arányos államadósság az USA-ban? Hogyan tudták kezelni korábban ezt a problémát? Milyen világgazdasági tendenciák illetve politikai tényezők járultak hozzá az amerikai államadósság ilyen mértékű emelkedéséhez? Milyen megoldásokat javasolnak a közgazdászok az adósságkérdés megoldására? A 2014. december 11-én megrendezésre kerülő előadásomban ezekre a kérdésekre próbálom megadni a választ.
Hegedüs Zsuzsanna